Zdolność kredytowa – na co patrzy bank?

08 lutego
00:48 2013

To, czy dostaniesz kredyt w wybranym przez siebie banku zależy od jego decyzji. Swoją decyzję bank z kolei uzależnia od kilku czynników.

Wyjściowym punktem jest analiza sytuacji finansowej przyszłego kredytobiorcy, a więc ocena jego zdolności i historii kredytowej. Zdolność kredytowa to zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w określonym czasie. Obliczenie zdolności kredytowej wykaże zatem, na spłacanie jakiego kredytu Cię stać i jaką maksymalna kwotę możesz uzyskać. Po wprowadzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacji S banki zmieniły sposób obliczania zdolności kredytowej klientów. Obecnie, nawet jeśli chcesz zaciągnąć kredyt na lat 40, bank sprawdzi, czy masz zdolność kredytową, aby go spłacić w maksymalnie 25 lat.

Przy ocenie zdolności kredytowej bank weźmie zatem pod uwagę dochody oraz wydatki przyszłego kredytobiorcy. Dochody, a więc co zarobki, jakie nasz pracodawca wykaże na specjalnym zaświadczeniu, które bank da mu do wypełnienia. Wydatki to zazwyczaj szeroki wachlarz tego, jak gospodarujemy pieniędzmi, a więc bank zaliczy do nich opłaty mieszkaniowe, koszty utrzymania rodziny i samochodu oraz inne zobowiązania: alimenty czy raty spłacanych kredytów. To, ile spłacasz kredytów oraz jak je spłacasz bank sprawdzi specjalnym rejestrze, prowadzonym przez BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej.

Dobra historia kredytowa jest bardzo ważnym czynnikiem, który każdy bank bierze pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu klientowi kredytu. Dlatego warto zawczasu zadbać o swoją historię kredytową. Jeśli masz zaciągniętych kilka drobnych kredytów, warto je po prostu spłacić. Najlepiej też powstrzymać się przed zaciąganiem następnych pożyczek, ponieważ bank z pewnością odnotuje je sobie jako Twoje stałe zobowiązania, a to zmniejszy w jego oczach Twoją zdolność kredytową.