Sobota, 25 stycznia 2020 r.
Najlepsze kredyty hipoteczne w sieci

Jak obniżyć ratę kredytu? Rady dla spłacających kredyt hipoteczny

Poniedziałek, 08 kwietnia 2013 r.

Jak obniżyć ratę kredytu? Rady dla spłacających kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na lata. Najczęściej zaciągany kredyt, którym finansujemy mieszkanie lub dom, to kredyt na 30 lat, a przecież banki oferują również wyższe okresy spłaty kredytu hipotecznego. W ciągu tylu lat sytuacja zarówno gospodarczo-ekonomiczna w kraju, jak i indywidualna kredytobiorcy może się bardzo zmienić.

A kredyt trzeba spłacać dalej... Jak można zmniejszyć ratę kredytu, gdy nasza sytuacja finansowa ulegnie pogorszeniu? Wbrew pozorom sytuacja nie jest bez wyjścia i można spróbować obniżyć comiesięczną ratę bądź zamienić kredyt na tańszy.

Pierwszym sposobem jest wydłużenie okresu spłaty. Jest to jednak możliwe tylko wówczas, gdy nie zaciągnęliśmy kredytu na maksymalny w naszym banku okres spłaty. Jeśli wydłużeniu ulegnie okres kredytowania, nasza rata kredytu stanie się niższa.

Ponadto jeśli kredytobiorca wybrał spłatę kredytu w ratach malejących, może zamienić system spłaty na raty stałe. Wówczas jego rata również ulegnie obniżeniu, jednak należy pamiętać, że wówczas odsetki od kredytu będą wyższe, a więc wzrośnie ogólny koszt kredytu. Jednak spłacana co miesiąc rata kredytu nie będzie już takim obciążeniem.

ZOBACZ TAKŻE: Czym jest kredyt refinansowy?

Innym sposobem jest refinansowanie kredytu hipotecznego. W ciągu lat zmienia się sytuacja ekonomiczna w kraju, a co za tym idzie również i oferty kredytów hipotecznych. Kredyty hipoteczne zaciągane jeszcze parę lat temu, zwłaszcza w dobie kryzysu w 2009 roku znacznie różnią się od tych, które zaciągane są teraz. Kredytobiorca, który spłaca taki właśnie kredyt może zamienić go na kredyt tańszy i korzystniejszy. Na tym właśnie polega kredyt refinansowy. Pozwala ona na obniżenie raty kredytu nawet o 30%. Trzeba go jednak dokładnie przemyśleć, obliczyć, co nam się opłaca uwzględniając wszelkie koszty nowego kredytu.

Otwórz się na własne mieszkanie! Weź kredyt hipoteczny w Banku Pekao!

Osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny we frankach i chcą obniżyć ratę kredytu powinny pomyśleć o jego przewalutowaniu. Może się bowiem okazać, że kredyt w innej walucie będzie korzystniejszą opcją. To również wymaga starannej analizy, ale warto poświęcić chwilę, aby rata kredytu nie była już takim obciążeniem.