Sobota, 25 stycznia 2020 r.
Najlepsze kredyty hipoteczne w sieci

Jak zarobić na niższym WIBORZE?

Środa, 08 maja 2013 r.

Jak zarobić na niższym WIBORZE?

Spowolnienie gospodarcze doprowadziło do całego cyklu obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Obecnie mamy najniższe stopy procentowe w historii. Co więcej - może się okazać, że to nie koniec obniżek.

W konsekwencji spadają raty kredytów zaciągniętych w złotówkach. W większości banków oprocentowanie kredytu hipotecznego, obok stałej marży, wyznaczanej przez bank, kształtuje również stopa WIBOR 3M. Od listopada 2012 roku Rada Polityki Pieniężnej obniża ją systematycznie, w konsekwencji spadła ona już do 3,08 proc.

Zatem rodzina, która spłaca kredyt hipoteczny w wysokości 300 tys. zł, płaci obecnie ratę o ok. 390 zł niższą niż jeszcze w połowie ubiegłego roku. Jest to zatem znaczna oszczędność, którą szkoda byłoby zmarnować. Nie zyskamy bowiem na niskich stopach procentowych, jeśli nadwyżki z niższych rat kredytowych będziemy przejadać.

3x0 - Kredyt mieszkaniowy w Credit Agricole - SPRAWDŹ TERAZ!

Co zatem zrobić?

Warto te pieniądze zainwestować, ale rozsądnie. Nie radzimy szaleć z funduszami inwestycyjnymi czy lokatami strukturyzowanymi. Nie wiadomo bowiem, jak dalej będzie kształtowała sytuacja gospodarcza w kraju. Może się bowiem zdarzyć, że gospodarka odbije od dna bądź Rada Polityki Pieniężnej uzna, że dalsze obniżki są bezcelowe, a w konsekwencji stopy procentowe zaczną rosnąć. Tym bardziej wówczas warto mieć odłożoną jakąś kwotę, która zapewni nam bezpieczeństwo i pewną swobodę finansową.

ZOBACZ TAKŻE: Jak banki aktualizują WIBOR

Gdzie zatem ulokować oszczędności?

Najbardziej trafnym wydaje się być na chwilę obecną założenie konta oszczędnościowego. Wystarczy złożyć jakąś kwotę na start, a po upływie miesiąca zgromadzimy na nim również odsetki. Oprocentowanie kont oszczędnościowych nie jest może bardzo wysokie, ale bronimy nasze pieniądze przed inflacją i utratą ich wartości, jeszcze na nich zyskując. Jest to też dobra opcja dla posiadacza kredytu, bo konto pozwala na elastyczne wpłacanie pieniędzy. W związku z czym kredytobiorca każdego miesiąca może przelać na konto zaoszczędzone na racie środki.