Sobota, 25 stycznia 2020 r.
Najlepsze kredyty hipoteczne w sieci

Mieszkanie dla młodych przyjęte przez rząd

Poniedziałek, 20 maja 2013 r.

Mieszkanie dla młodych przyjęte przez rząd

Kilka dni temu rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej dopłat do mieszkań w ramach programu "Mieszkanie dla młodych".

Program ten jest kontynuacją zakończonej w zeszłym roku "Rodziny na swoim", jednak w wielu punktach znacząco się od niego różni. Inna jest bowiem forma dopłat. W "Rodzinie na swoim" rząd dopłacał do zaciągniętego kredytu hipotecznego przez pierwszych 8 lat jego spłaty w ten sposób, że przez ten czas kredytobiorcy płacili mniejsza ratę. W nowym programie dopłaty mają formę wkładu własnego.

Single oraz małżeństwa bezdzietne otrzymają od państwa 10 proc. wartości mieszkania. Osoby samotnie wychowujące dziecko oraz małżeństwo z dziećmi dostaną 15 proc. Na największą dopłatę mogą liczyć te małżeństwa czy osoby, które wychowują dwoje lub troje dzieci, bowiem jeśli w ciągu 5 lat od dnia zakupu mieszkania pojawi się w nim trzecie bądź kolejne dziecko rodzina otrzyma dodatkowe 5 proc. W założeniu ma być więc to program wspierający duże rodziny i zachęcający do ich powiększania.

ZOBACZ TAKŻE: Mieszkanie dla młodych i... dla deweloperów

Dopłatami mają być objęte tylko mieszkania pochodzące z rynku pierwotnego, a cena mieszkania wraz z dopłatą nie będzie mogła przekroczyć średnich kosztów budowy dla danego województwa, miasta wojewódzkiego i gmin sąsiadujących wyznaczanych przez wojewodę.

Podobnie jak w programie "Rodzina na swoim" tak i tu z dopłat skorzystać będą mogły osoby, które nie ukończyły 35 roku życia. Mieszkania, do którego rząd dopłaci, nie będzie można wynająć ani sprzedać w ciągu 5 lat od zakupu, chyba ze pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na zakup innego lokalu. Grozi to koniecznością zwrotu dopłaty podstawowej, jednak nie będzie trzeba zwracać dopłaty z tytułu posiadania dzieci.

Zamieszkaj sobie tak jak lubisz - Kredyt hipoteczny w mBanku

Program ma wejść w życie już w lipcu tego roku, jednak tylko po to, aby banki i inne instytucje miały czas, aby się do niego przygotować. Wnioski bowiem będzie można zacząć składać o 1 stycznia 2014 roku. Program ma trwać 5 lat.