Sobota, 25 stycznia 2020 r.
Najlepsze kredyty hipoteczne w sieci

Zdolność kredytowa - na co patrzy bank?

Piątek, 08 lutego 2013 r.

Zdolność kredytowa - na co patrzy bank?

To, czy dostaniesz kredyt w wybranym przez siebie banku zależy od jego decyzji. Swoją decyzję bank z kolei uzależnia od kilku czynników.

Wyjściowym punktem jest analiza sytuacji finansowej przyszłego kredytobiorcy, a więc ocena jego zdolności i historii kredytowej. Zdolność kredytowa to zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w określonym czasie. Obliczenie zdolności kredytowej wykaże zatem, na spłacanie jakiego kredytu Cię stać i jaką maksymalna kwotę możesz uzyskać. Po wprowadzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacji S banki zmieniły sposób obliczania zdolności kredytowej klientów. Obecnie, nawet jeśli chcesz zaciągnąć kredyt na lat 40, bank sprawdzi, czy masz zdolność kredytową, aby go spłacić w maksymalnie 25 lat.

ZOBACZ TAKŻE: Jak singiel może poprawić zdolność kredytową?

Przy ocenie zdolności kredytowej bank weźmie zatem pod uwagę dochody oraz wydatki przyszłego kredytobiorcy. Dochody, a więc co zarobki, jakie nasz pracodawca wykaże na specjalnym zaświadczeniu, które bank da mu do wypełnienia. Wydatki to zazwyczaj szeroki wachlarz tego, jak gospodarujemy pieniędzmi, a więc bank zaliczy do nich opłaty mieszkaniowe, koszty utrzymania rodziny i samochodu oraz inne zobowiązania: alimenty czy raty spłacanych kredytów. To, ile spłacasz kredytów oraz jak je spłacasz bank sprawdzi specjalnym rejestrze, prowadzonym przez BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej.

Kredyt hipoteczny w Bank Millennium. Oferta promocyjna. SPRAWDŹ TERAZ!

Dobra historia kredytowa jest bardzo ważnym czynnikiem, który każdy bank bierze pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu klientowi kredytu. Dlatego warto zawczasu zadbać o swoją historię kredytową. Jeśli masz zaciągniętych kilka drobnych kredytów, warto je po prostu spłacić. Najlepiej też powstrzymać się przed zaciąganiem następnych pożyczek, ponieważ bank z pewnością odnotuje je sobie jako Twoje stałe zobowiązania, a to zmniejszy w jego oczach Twoją zdolność kredytową.