Sobota, 25 stycznia 2020 r.
Najlepsze kredyty hipoteczne w sieci

Zmiany w Rekomendacji S - szansa dla przyszłego kredytobiorcy?

Piątek, 15 lutego 2013 r.

Zmiany w Rekomendacji S - szansa dla przyszłego kredytobiorcy?

Tanie mieszkania i drogie kredyty. Brak programu w miejsce zakończonej "Rodziny na swoim". Czy planowane zmiany w Rekomendacji S rozwiążą problemy rynku mieszkaniowego w Polsce?

Ci, którzy planują zaciągnięcie kredytu na mieszkanie mają ciężki orzech do zgryzienia. Mieszkania obecnie są tańsze o 20-30% od roku 2008, jednak wciąż jedynym sposobem na ich sfinansowanie jest kredyt hipoteczny.

ZOBACZ TAKŻE: Czy warto czekać na zmiany w Rekomendacji S?

Rada Polityki Pieniężnej od dłuższego czasu obniża stopy procentowe, co powinno korzystnie wpłynąć na oprocentowanie kredytów hipotecznych. Jednak wraz z koniecznością obniżenia oprocentowania, banki podwyższają marże. Sytuację mogą zmienić zapowiadane przez Komisję Nadzoru Finansowego poprawki w Rekomendacji S, przedstawione przez nią pod koniec 2012 roku. Rekomendacja S to regulacja określająca dobre praktyki w zakresie przyznawania przez banki kredytów hipotecznych.

Nowa Rekomendacja S - co ma zmienić?

Do tej pory Rekomendacja S nakazywała, aby spłaty kredytów nie przekraczały 50% dochodów kredytobiorcy, a w przypadku gdy dochody przekraczają średnie zarobki krajowe - 65%. Nowa Rekomendacja S rezygnuje w ogóle z tych zapisów, co z pewnością wpłynie na poprawę zdolności kredytowej. Również wydłużenie okresu, na jaki obliczana jest zdolność kredytowa, wpłynie na nią pozytywnie. Teraz banki oceniają zdolność kredytową na 25 lat, a więc przyszły kredytobiorca może otrzymać maksymalnie taki kredyt, jaki będzie w stanie spłacić przez ten okres. Planowane zmiany mają wydłużyć ten czas do 30 lat.

ING Bank Śląski - Sprawdź ratę i wybierz najlepszy kredyt dla Ciebie!

To, co może utrudnić młodym ludziom zaciągnięcie kredytu, to wymagany w nowej Rekomendacji S obowiązkowy wkład własny. Konieczne będzie więc posiadanie pewnych oszczędności. Jakkolwiek analitycy już pozytywnie patrzą na zmiany w Rekomendacji. Jedno jest pewne - rynkowi kredytowo-mieszkaniowemu w Polsce potrzebne jest, nawet przejściowe, ożywienie.