Poniedziałek, 21 stycznia 2019 r.
Najlepsze kredyty hipoteczne w sieci

Informujemy, że ta strona korzysta z cookies. Przejdź do Polityki Prywatności, aby dowiedzieć się więcej.

Produkty oszczędnościowe

Piątek, 12 kwietnia 2013 r.

Osoby chcące oszczędzać pieniądze mogą liczyć na szeroki wybór oferowanych przez banki produktów specjalnie do tego przeznaczonych. Jednak który wybrać?

Wśród produktów oszczędnościowych można wyróżnić dwa najpopularniejsze – lokaty bankowe i konta oszczędnościowe.

Lokaty bankowe to produkty, których czas trwania może wynieść od jednego dnia, przez kilka miesięcy aż po kilka lat. Wysokość oprocentowania środków na nim zgromadzonych uzależniona jest od wartości międzybankowej stopy procentowej WIBOR. Co ważne, istnieją dwa rodzaje oprocentowania: stałe – doskonale sprawdzające się w trudnych dla gospodarki czasach oraz zmienne, uzależnione od aktualnej stawki WIBOR – przydatne w czasach prosperity.

Wypracowane odsetki dopisywane są do zgromadzonego na lokacie kapitału zwykle pod koniec okresu jej trwania. Wiąże się z tym pewna niedogodność, a mianowicie możliwość utraty części lub wszystkich naliczonych odsetek w przypadku zerwania lokaty przed terminem.

Zwykle do założenia lokaty bankowej wymagana jest określona kwota, najczęściej tysiąc złotych.

Bardziej elastycznym produktem oszczędnościowym, jaki znajdziemy w ofercie bankowej, jest konto oszczędnościowe. Jego oprocentowanie jest zbliżone do oprocentowania lokaty, w niektórych przypadkach może je znacznie przewyższać. Co ważne, wysokość odsetek jest uzależniona nie tylko od wysokości oprocentowania, ale również od czasu, w jakim kapitał znajdował się na koncie oszczędnościowym. Kapitalizacja następuje zwykle co miesiąc, przy czym należy pamiętać, że wypłata pieniędzy nie wiąże się z utratą wypracowanego zysku.

Elastyczność oszczędzania na koncie oszczędnościowym polega na tym, iż banki udostępniają klientom co najmniej jeden bezpłatny przelew zewnętrzny w miesiącu za pośrednictwem różnych kanałów: w oddziale banku, przez telefon oraz w Internecie.

Wybór odpowiedniego produktu oszczędnościowego powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb klienta.