5 zasad wybierania kredytu hipotecznego

5 zasad wybierania kredytu hipotecznego
01 kwietnia
08:44 2015

Kredyt hipoteczny pozwala spełnić marzenie o własnym mieszkaniu. Jest to jednak zobowiązanie, które zwiąże nas z bankiem na długie lata. W związku z tym, decydując się na taki sposób finansowania własnego M, powinniśmy się do tego dokładnie przygotować. Poniżej przedstawiamy 5 zasad wybierania kredytu hipotecznego.

Każdy kredytobiorca ma własne własne preferencje, jeśli chodzi o wybór kredytu hipotecznego. Jedni chcą płacić jak najniższą ratę, bez względu na koszty, a inni wolą zapłacić niższe odsetki i jak najszybciej pozbyć się zobowiązania wobec banku.

Oferty dla stałych klientów

Szukając kredytu hipotecznego, powinniśmy zacząć od sprawdzenia oferty banku, z którym współpracujemy od kilka lat, np. posiadamy w nim konto lub kartę kredytową. Stali klienci często mają łatwiej, jeśli chodzi o kredyty. W takim wypadku często formalności są mniej skomplikowane, a warunki kredytowania, po prostu, bardziej atrakcyjne. Jednak warto sprawdzić kilka ofert w różnych instytucjach finansowych. Można to zrobić korzystając z porównywarki kredytowej w Internecie lub u doradcy kredytowego. Warto także przejrzeć oferty promocyjne, możemy w ten sposób dostać niższe oprocentowanie lub marżę.

Ograniczanie wydatków

Zanim bank udzieli nam kredytu hipotecznego, zbada naszą zdolność kredytową, tzn. prześwietli dokładnie nie tylko nasze dochody, ale także wydatki. Aby zwiększyć swoje szanse na taką pożyczkę, warto zawczasu zlikwidować nieużywane karty kredytowe i zamknąć zbędne limity na koncie.

Pożyczka na lata

Okres kredytowania zdecyduje o tym, ile lat będziemy spłacali nasze zobowiązanie. Im dłuższy termin spłaty, tym niższa rata. Gdybyśmy chcieli wziąć kredyt na krótszy okres kredytowania, nie tylko będziemy mieli wyższą o kilkaset złotych ratę, ale także bardziej obciążymy budżet domowy. Dodatkowo, aby uzyskać krótszy okres kredytowania, musimy posiadać wyższą zdolność kredytową.

Jakie raty?

Raty równe nie zmieniają się przez cały okres kredytowania, natomiast raty malejące są coraz niższe, im dłużej spłacamy swoje zobowiązanie. W przypadku rat równych zapłacimy więcej odsetek, ponieważ w ratach malejących, w późniejszym okresie kredytowania, opłaty są naliczane od mniejszej kwoty kredytu. Większość kredytobiorców decyduje się na raty równe, ponieważ pomaga to lepiej rozplanować budżet domowy.

Zwiększanie wiarygodności

W przypadku trudności z otrzymaniem kredytu hipotecznego możemy poprosić o przystąpienie do zobowiązania kogoś z rodziny. Dodatkowa osoba posiadająca odpowiednie dochody wpłynie pozytywnie na naszą zdolność kredytową. Kolejną pomocą w uzyskaniu kredytu hipotecznego może być większy wkład własny. Wydanie wszystkich lub większości swoich oszczędności może jednak ograniczyć zaplanowane prace remontowe w nowym mieszkaniu.