Co może utrudnić zaciągnięcie kredytu hipotecznego?

Co może utrudnić zaciągnięcie kredytu hipotecznego?
14 kwietnia
22:48 2013

Zastanawiasz się czasami, jak to jest, że z dwóch osób o podobnych dochodach jedna dostanie kredyt, a druga będzie miała z tym problem w każdym banku?

Dla banku zarobki osoby starającej się o kredyt są bardzo ważne, jednak ostateczną decyzje podejmie, uwzględniając również kilka innych czynników.

To, co na starcie często przekreśla szanse na kredyt, to wiek kredytobiorcy. Niestety, ale w przypadku kredytu hipotecznego, większość banków przyjmuje zasadę, że kredytobiorca może mieć maksymalnie 80 lat, gdy będzie kończył spłacać kredyt. A zatem, w zależności od tego, na jaki okres chcesz zaciągnąć kredyt, pamiętaj zapytać w banku, jaki ma on górny limit wieku. To, o co bank zapyta zaraz na początku to również źródło dochodu.

Przede wszystkim dla każdego banku liczą się tylko te zarobki, od których został zapłacony podatek oraz odprowadzone zostały składki na ubezpieczenie społeczne. Tylko takie dochody zostaną wliczone do zdolności kredytowej klienta. Dla banku ważna będzie umowa, na podstawie której dana osoba jest zatrudniona, chodzi tu o rodzaj umowy, ale też i czas jej trwanie.

Wiele banków wymaga, aby do kredytu, zwłaszcza długoterminowego, jakim jest kredyt hipoteczny, klient posiadał umowę na czas nieokreślony, ewentualnie na czas określony, ale umowa taka musi być podpisana już od przynajmniej 3 miesięcy i przewidywać zatrudnienie tej osoby na następne co najmniej pół roku. Nie każdy bank przyzna również kredyt osobie prowadzącej własną działalność, a jeśli już to wiele banków przestrzega zasady, aby działalność prowadzona była od co najmniej roku.

Inna kwestia, która często staje na drodze kredytobiorcom, którzy posiadają odpowiednio wysokie dochody, aby zaciągnąć kredyt hipoteczny, to niewspółmiernie wysokie do zarobków, wydatki. Zaliczyć do nich można wszelkie spłacane kredyty, pożyczki, karty kredytowe, zobowiązania jak alimenty itp. Osoba, która ma mniejsze dochody, ale i mniejsze wydatki, będzie miała wyższą zdolność kredytową.

Każdy bank w powyższych kwestiach przyjmuje trochę inne kryteria, w związku z czym ważne jest, aby sprawdzić jak największą liczbę ofert.