Co Ty wiesz o BIK-u

06 lutego
00:40 2013

Jeśli rozważasz zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego, z pewnością już się spotkałeś albo zaraz spotkasz się z nazwą pewnej instytucji, mianowicie – Biurem Informacji Kredytowej. Przeczytaj, czym to biuro się zajmuje i dlaczego powinno być znane przyszłemu kredytobiorcy.

Dlaczego powinieneś wiedzieć, czym jest Biuro Informacji Kredytowej? Ponieważ instytucja ta wspomaga banki. Jej zadaniem jest gromadzenie i udostępnianie im danych dotyczących zobowiązań kredytowych Polaków zaciągniętych w bankach i SKOK-ach. Zatem zanim bank podejmie decyzję, o tym, czy przyznać Ci kredyt, z całą pewnością sprawdzi Twoją historię kredytową właśnie w Biurze Informacji Kredytowej.

Dla banku ważne jest bowiem, jak często zaciągasz lub zaciągnąłeś zobowiązania oraz czy spłacałeś je terminowo. Przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu kredytu długoterminowego, jakim zazwyczaj jest kredyt hipoteczny, bank może Cię również poprosić, abyś spłacił w całości bądź częściowo jakiś z zaciągniętych przez Ciebie kredytów gotówkowych. To może zwiększyć Twoją zdolność kredytową, a więc maksymalną kwotę kredytu, jaką możesz uzyskać.

Zatem można powiedzieć, że Biuro Informacji Kredytowej istotnie wpływa na podejmowane przez banki decyzje co do kredytów. Jeśli starasz się o kredyt hipoteczny, może mieć bardzo duże znaczenie fakt, jak odnotowało Cię Biuro Informacji Kredytowej. Warto zatem dbać o dobrą historię kredytową.

Chcesz wiedzieć, jak widzi Cię Biuro Informacji Kredytowej?

Na chwilę obecną nie ma nic prostszego. Od pewnego czasu bowiem Biuro Informacji Kredytowej udostępnia swoje raporty również klientom indywidualnym. Wystarczy wypełnić wniosek dostępny nas stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej. Z raportu BIK-u dowiesz się również, czy kredyt bądź pożyczka, którą podżyrowałeś jest regularnie spłacany.