Co zrobić przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego?

Co zrobić przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego?
10 marca
16:09 2014

Kredyty hipoteczne to kredyty długoterminowe, które finansują wszystkie inwestycje związane z nieruchomościami. Kredyt ten to poważna inwestycja dlatego warto zastanowić się kilkakrotnie przed zaciągnięciem kredytu.

Kredyt hipoteczny nie należy do najtańszych, a na ratę kredytu składa się wiele czynników. Warto więc dokładnie sprawdzić za to tak na prawdę musimy płacić spłacając kredyt. Oprocentowanie kredytu to nie nie wszystko.
Oprocentowanie kredytu hipotecznego ustalane jest na podstawie stopy referencyjne, która z kolie zależna jest od zmian na rynku finansowym. Oprocentowanie kredytu to nie jedyny czynnik wpływający na wysokość raty. Ważna jest również marża kredytu, którą banki ustalają samodzielnie, jest to tak zwany czysty zysk dla banku. Marża może się od siebie znacznie różnic w kilku ofertach jednocześnie dlatego jest tak samo ważnym elementem raty jak oprocentowane kredytu.

Poza oprocentowaniem na raty kredytu znacznie wpływa ubezpieczenie. Dawniej banki nie wymagały od kredytobiorców ubezpieczenia. Dziś mimo,że nie jest to obowiązkowe odmowa ubezpieczenia przez kredytobiorce równoważy się z negatywną decyzją kredytową. Warto również zaznaczyć, że kredytobiorcy mogą sami wybrać ubezpieczyciela, dlatego przed udaniem si,ę do banku należy samemu zadbać o ubezpieczenie.

W sieci dostępne są rankingi kredytów , które falsyfikują oferty banków. Rankingi kredytów zwykle stworzone są właśnie na podstawie oprocentowana propozycji banków. Warto jednak szukać zestawień, które poza oprocentowaniem uwzględniają również inne koszty związane z kredytem. Poza oprocentowanie kredytu, marżą i ubezpieczeniem banki pobierają jednorazową prowizje za samo udzielenie kredytu. Prowizja ta może się od siebie znacznie różnic w kilku bankach