Czy kredyt przez internet jest tańszy od tradycyjnego?

21 września
05:58 2012

Duża zdolność kredytowa, czysta karta w BIK-u, wysoki wkład własny – o kredyt, zwłaszcza długoterminowy, dziś trudno. Dlatego zapowiedź banków o złagodzeniu polityki kredytowej przyjęta została bardzo pozytywnie.

Jak podkreślają eksperci – nie należy się jednak spodziewać rewolucji, a jedynie niewielkiego złagodzenia stanowiska banków w kwestii przyznawania kredytów.

Bankowość elektroniczna, dokumenty online – wszystko to sprawia, że produkty dostępne w internecie i usługi bankowe, które można zamówić w sieci, w tym również kredyt przez internet, są korzystniejsze od tych załatwianych w tradycyjny sposób czyli w placówkach bankowych. Oprócz tego, ze zaoszczędzają czas, to również z zasady kredyt przez internet powinien być tańszy i na bardziej korzystnych warunkach w bankach internetowych. Banki internetowe nie ponoszą wówczas aż takich kosztów eksploatacyjnych jak banki tradycyjne.

W praktyce różnie jednak z tym jest. Wysoko oceniany jest Alior Bank, który ma w swojej ofercie hipoteczny kredyt przez internet, a tuż za nim plasują się takie banki jak: ING Bank Śląski oraz Citi Handlowy. Podobnie rzecz ma się w kredytach gotówkowych. Ale już na przykład o samochodowy kredyt przez internet najlepiej starać się w bankach internetowych, czyli w Multibanku oraz mBanku.

Koszty kredytów i ich warunki są różne w różnych bankach. Na przykład dla porównania –  w BNP Parias Fortis, liderze kredytów samochodowych prowizja wynosi 2%, podczas gdy w mBanku aż 5%.

Ważne jest, aby przy wyborze produktu finansowego dla siebie, korzystać z narzędzi, jakie oferuje nam internet. Sprawdzić dostępne rankingi, porównania i analizy, korzystać z kalkulatorów, które pozwolą nam na obliczenie kosztów kredytu.

Im większa nasza wiedza na temat produktu, tym większe prawdopodobieństwo, że wybierzemy korzystniej dla siebie. Jeżeli sami nie potrafimy tego ocenić, najlepiej poprosić o pomoc doradcę finansowego.