Czy warto teraz kupić mieszkanie?

20 grudnia
14:29 2012

Jak wynika z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego ceny mieszkań, zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym wciąż spadają. Prognozuje się, że będzie to tendencja długofalowa. Z raportu wynika również, że sytuacja większości deweloperów jest stabilna.

Do końca tego roku można również skorzystać z kredytu z dopłatami w ramach programu Rodzina na swoim. Jest o co walczyć, bowiem nowy program rządowy – Mieszkanie dla młodych nie wydaje się być już tak atrakcyjny. Przede wszystkim dlatego, że rząd dopłaci jedynie do lokali zakupionych na rynku pierwotnym, co już znacznie go ogranicza, a i dopłaty będą niższe. Zatem, jeśli ktoś zamierza kupić mieszkanie w ramach korzystniejszego programu – musi się spieszyć.

Wiele banków chcąc ułatwić uzyskanie kredytu preferencyjnego przyjmuje jedynie wnioski o kredyt, pozwalając na doniesienie niektórych dokumentów dopiero w momencie zawarcia umowy kredytowej. Należy się również spieszyć ze względu wydłużony z powodu oblężenia banków okres rozpatrywania wniosku – obecnie może to potrwać nawet ponad 40 dni. Trzeba tez również wziąć pod uwagę, ze niektóre oddziały mogą w okresie świątecznym pracować krócej.

Jak zatem najszybciej wybrać najkorzystniejszy dla siebie kredyt hipoteczny?

Mamy dwie możliwości. Pierwsza to skorzystanie z kalkulatorów i porównywarek kredytów hipotecznych dostępnych w internecie. Kalkulator kredytowy hipoteczny po wpisaniu wybranych parametrów: ceny nieruchomości, województwa, kwoty kredytu, jakiej potrzebujemy oraz okresu, w jakim chcemy go spłacać poda nam wyniki z najlepszymi dla nas ofertami. Co więcej porównuje on poszczególne szczegóły kredytów.

Druga opcja na wybór najkorzystniejszego kredytu hipotecznego to zgłoszenie się do doradcy kredytowego. Plusem jest fakt, że wytłumaczy ona nam kwestie, które mogą być trudne w zrozumieniu, ale też możemy korzystać z doświadczenia takiego doradcy. Co więcej – możemy zamówić jego usługę również nie wychodząc z domu, a jedynie wniosek w Internecie i zostawiając swoje dane kontaktowe.