Co kilka lat na rynku kredytów hipotecznych następują istotne zmiany. Komisja Nadzoru Finansowego wprowadza nowe rekomendacje, zmienia się sytuacja gospodarczo-ekonomiczna w kraju, a i banki co rusz zmieniają swoją politykę przyznawania kredytów i pożyczek.
Warunki kredytu zaciąganego dzisiaj wydają nam się atrakcyjne, ale za jakiś czas może się okazać, że oferta kredytowa na rynku jest znacznie korzystniejsza niż gdy zaciągaliśmy kredyt. Jest to częsta sytuacja, zwłaszcza w przypadku kredytów udzielanych na wiele lat.
Jak bardzo potrafią zmieniać się warunki kredytowe dowodzi fakt, ze w 2009 roku oprocentowanie kredytów wahało się w granicach 2% i powyżej, przeciętna marża wynosiła zaś 2,85%. Obecnie można uzyskać kredyt hipoteczny z marżą ok. 1%. Dynamicznie potrafi się również zmieniać stopa procentowa WIBOR, która składa się na oprocentowanie kredytów hipotecznych. Co można zrobić, gdy nasz stary kredyt okazuje się być za drogi w porównaniu do kredytów obecnie obowiązujących na rynku? Taki kredyt można przenieść (zrefinansować) do innego banku.
Kredyt refinansowy polega na tym, że nowo wybrany przez Ciebie bank spłaca w całości Twój kredyt, a ty dalej kontynuujesz spłatę kredytu, ale już w tym nowym banku. Refinansowanie kredytu nie musi oznaczać tylko obniżenia jego oprocentowania, ale również jego przewalutowanie czy wydłużenie okresu kredytowania.
Uważaj jednak na pułapki! Przeniesienie kredytu do innego banku nie jest bezpłatne, taka operacja kosztuje i może się na przykład okazać, że koszt ten jest porównywalny do zysków z przeniesienia, co w efekcie zupełnie się nie opłaca. Należy podliczyć wszystkie koszty związane z rozwiązaniem starej umowy kredytowej oraz zawarciem nowej.
Kredyt refinansowy przeżywa ostatnio dużą popularność. Banki prześcigają się w coraz to nowych, promocyjnych ofertach tego typu kredytów. Jeśli dobrze podliczysz sobie koszty refinansowania kredytu może się okazać, ze zaoszczędziłeś naprawdę dużo, a i comiesięczna spłata raty nie będzie już tak dokuczliwa.