Czym się kierować przy wyborze mieszkania?

Czym się kierować przy wyborze mieszkania?

02 listopada
06:14 2012

Kupno mieszkania to prawie zawsze decyzja na całe życie, a przynajmniej na sporą jego część. Wybór naszego przyszłego domu to niełatwa sprawa. Musi to być przecież mieszkanie – azyl, w którym będzie nam się miło spędzało czas, okolica, w której będziemy się dobrze czuć, mieć łatwy dojazd do pracy i bliskość punktów usługowych. Jak zatem wybrać właściwe?

Na wybór mieszkania ma zazwyczaj zasobność naszego portfela. Jednak mimo to postarajmy jak najmniej zaniżać nasze oczekiwania, pamiętając, że w tym domu będziemy się codziennie budzić i zasypiać.

Zanim w ogóle zaczniemy przeglądać oferty z rynku mieszkaniowego, powinniśmy zadać sobie parę pytań.

Przede wszystkim: rynek wtórny czy rynek pierwotny?

Mieszkanie z rynku wtórnego wciąż wydaje się tańszą opcją niż z rynku pierwotnego. Jednak rządowe programy dopłat często bardziej sprzyjają rynkowi pierwotnemu. W kończącej się z tym rokiem „Rodzinie na Swoim” limity cen za metr kwadratowy praktycznie uniemożliwiają juz kupno mieszkania na rynku wtórnym. W planowanym dopiero programie „Mieszkanie dla młodych” uznawane są tylko mieszkania z rynku pierwotnego. Jeśli więc chcesz, z którego z nich skorzystać, kwestia tego wyboru jest dla Ciebie jasna.

Następne zastanówmy się, czego właściwe poszukujemy – ile pokoi ma mieć mieszkanie, jak ma być nasłonecznione, czy wolimy aneks kuchenny czy zamykaną kuchnię.

No i bardzo ważne – lokalizacja. Ważne zwłaszcza w dużych miastach, gdzie utrapieniem są korki i gdzie różnice w cenach za metr kwadratowy między poszczególnymi dzielnicami mogą różnić się kilkoma tysiącami złotych. To na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę to okolica: jak blisko stoi nasz budynek od drugiego, jak daleko jest przystanek komunikacji miejskiej, miejsce parkingowe (czy możemy je wykupić czy skazani jesteśmy na parkowanie na ulicy) czy w pobliżu jest dla nas wystarczająco dużo sklepów, czy wobec tego jest duży hałas w okolicy.

No i koszty. Spróbujmy się dowiedzieć, jak wysoki jest czynsz – jeśli to mieszkanie z rynku pierwotnego, jeszcze nie wybudowane, dowiedzmy się, jaki jest średni czynsz w danej dzielnicy.