Deweloper – jak i gdzie szukać opinii?

30 listopada
01:38 2012

Jeśli na rynku pierwotnym wybraliśmy już inwestycję, która nam pasuje pod względem lokalizacji i otoczenia, następny krok to zweryfikowanie dewelopera, tzn. jakie deweloper realizuje inwestycje, jakie są o nim opinie i na ile jest wiarygodny.

Pamiętaj, że to przecież mu powierzasz pieniądze swoje bądź bankowe, jeśli zamierzasz zaciągnąć kredyt mieszkaniowy na kupno tego lokum, a który potem przed długi czas będziesz spłacał.

Od czego powinniśmy zacząć? Przede wszystkim – wstępne rozeznanie, którego możemy dokonać sami. W dobie internetu, możemy załatwić to szybko i wygodniej. Zacznij od oficjalnych stron dewelopera. Sprawdź, ile inwestycji wybudował wcześniej, ile z nich i kiedy zostało oddanych do użytku. Jeśli wszystkie wcześniejsze nieruchomości były oddawane w terminie znacznie późniejszym niż zakładany, nie łudź się, że z Twoją będzie inaczej.

Ważne jest tu też doświadczenie dewelopera – jasne, że ten który jest na rynku od wielu lat, poradził sobie z kilkoma kryzysami, a i pewnie wybudowanych nieruchomości ma na swoim koncie więcej. Dobrze jeśli deweloper jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich – organizacja ta dobrze sprawdza swoich członków, przez deweloperzy, którzy do niej należą mogą pochwalić się wysoką rzetelnością i wiarygodnością. To, co możemy również sprawdzić w internecie to opinie o deweloperze na forach. Jednak zawsze traktuj je troszkę z przymrużeniem oka: ludzie są bardziej skłonni do wypowiadania się nieprzychylnie, co nie znaczy, że tych zadowolonych z usług danego dewelopera nie ma.

Dobrym sposobem jest zweryfikowanie tych opinii wśród naszych znajomych, popytanie, co słyszeli o danym deweloperze, a może znajdzie się i taki ktoś, kto kupił od niego mieszkanie. Można też odwiedzić inwestycje, które zrealizował dotychczas deweloper. Ocenić ich stan, a nawet spróbować porozmawiać z mieszkańcami.