Spada WIBOR, a Twoja rata nie uległa zmianie? Dowiedz się, dlaczego. Ostatnia obniżka stóp procentowych jest już kolejną z serii wysokich obniżek, jakie serwuje nam Rada Polityki Pieniężnej.
Jest to dobra informacja dla kredytobiorców, posiadających kredyt hipoteczny zaciągnięty w polskiej walucie.
Wraz z obniżką stóp procentowych spada stawka WIBOR. WIBOR jest oprocentowaniem, po jakim banki udzielają sobie wzajemnie pożyczek. Im jest ono wyższe, tym dla kredytobiorców wyższy jest koszt kredytu. WIBOR jest bowiem składnikiem oprocentowania kredytów hipotecznych, ustalanym przez organ Narodowego Banku Polskiego, czyli Radę Polityki Pieniężnej.
Nie wiadomo, jak zmieniać się będzie stawka WIBOR, chociaż analitycy finansowi po obserwacjach rynku w Polsce są w stanie z dość wysokim prawdopodobieństwem ustalić pewne prognozy najbliższych zmian stóp procentowych. Drugim składnikiem kredytu hipotecznego jest marża banku, a więc stawka wyliczana przez sam bank i w każdym z nich inna. Warto więc negocjować jak najniższą marżę kredytu. Wówczas i całość oprocentowania kredytu będzie niższa.
Zmalał WIBOR, a Twoja rata nie?
To dlatego, że w każdym banku WIBOR uaktualniany jest inaczej. W zależności od długości tego okresu wyróżniamy: najpopularniejszy WIBOR 3M – uaktualniany co 3 miesiące, WIBOR 6M czy 12M – adekwatnie co 6 miesięcy i rok. Najczęściej spotykanym w bankach jest WIBOR 3M – w jego przypadku zmiany wysokości rat kredytu będą nanoszone przez bank najszybciej.
Również metodologia nanoszenia tych zmian może być inna. Przykładowo nanoszona może być stawka WIBOR, jaka obowiązuje na dzień przed wymaganym terminem zapłacenia raty bądź w trzy miesiące licząc od dnia uruchomienia kredytu czy podjęcia decyzji o jego przyznaniu. Na dzień dzisiejszy, stawka WIBOR 3M jest najniższa od września 2012 roku.