Jak kształtowała się zdolność kredytowa w 2012

03 stycznia
20:54 2013

Rok 2012 na rynku kredytowym upłynął nam pod znakiem zaostrzonych wymagań stawianych przyszłym kredytobiorcom, ostro ocenianej zdolności kredytowej, surowej analizy danych z Biura Informacji Kredytowej.

W 2012 roku banki też praktycznie wycofały ze swojej oferty kredyty hipoteczne w walutach obcych, zaciągane były prawie że wyłącznie kredyty hipoteczne w złotówkach. Wpływ na to miał też kończący się wraz z 2012 rokiem program dopłatach rządowych do kredytów hipotecznych „Rodzina na swoim”. Zdolność kredytowa obliczana na maksymalnie 25 lat, obowiązkowy 20-procentowy wkład własny – wszystko to powodowało, że zdolność kredytowa przeciętnego Polaka malała i to nawet mimo obniżek stopy procentowej WIBOR, które pod koniec roku zarządziła Rada Polityki Pieniężnej. Pamiętajmy też, że po wprowadzeniu Rekomendacji S banki obliczają zdolność kredytową jak dla kredytu zaciągniętego na 25 lat.

Zdolność kredytowa przeciętnego Polaka nie zmieniła się wraz z obniżkami WIBORU, ponieważ banki skutecznie obniżki te niwelowały sobie w marżach kredytów hipotecznych. Stąd też obserwując rynek kredytowy pod koniec 2012 roku można zauważyć, że oprocentowanie kredytów hipotecznych praktycznie nie zmieniło się wcale.

Jednakże, jeśli zamierzamy zaciągnąć kredyt hipoteczny warto pamiętać o tym, że banki do każdego przyszłego kredytobiorcy podchodzą indywidualnie. Porównując dochody z wydatkami danej osoby oceniają, czy będzie ją stać na spłacenie kredytu, o który się ubiega. Sprawdzając dane w Biurze Informacji Kredytowej analizują historię kredytową przyszłego kredytobiorcy. Sprawdzają, jakie zobowiązania posiadasz i jak je spłacasz. Jednak nie każde opóźnienie w spłacie raty przekreśli Twoją szansę na kredyt. Zależy to bowiem od tego, jak oceni ją bank. Jak oceniają doradcy finansowi, jeśli bowiem Twoje opóźnienie w spłacie kredytu nie przekracza 3 miesięcy, dalej masz szanse na kredyt, tyle że juz w innych bankach.

Stąd tak ważna jest wiedza o maksymalnej licznie ofert kredytowych i ich porównaniu. Najlepiej do twego celu wykorzystać kalkulatory kredytów hipotecznych dostępne w internecie bądź skorzystać z rankingów. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać „kredyty hipoteczne ranking”, a uzyskamy wyniki z aktualnymi rankingami i porównaniami kredytów hipotecznych.