Jak obniżyć ratę kredytu? Rady dla spłacających kredyt hipoteczny

07 kwietnia
22:52 2013

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na lata. Najczęściej zaciągany kredyt, którym finansujemy mieszkanie lub dom, to kredyt na 30 lat, a przecież banki oferują również wyższe okresy spłaty kredytu hipotecznego. W ciągu tylu lat sytuacja zarówno gospodarczo-ekonomiczna w kraju, jak i indywidualna kredytobiorcy może się bardzo zmienić.

A kredyt trzeba spłacać dalej… Jak można zmniejszyć ratę kredytu, gdy nasza sytuacja finansowa ulegnie pogorszeniu? Wbrew pozorom sytuacja nie jest bez wyjścia i można spróbować obniżyć comiesięczną ratę bądź zamienić kredyt na tańszy.

Pierwszym sposobem jest wydłużenie okresu spłaty. Jest to jednak możliwe tylko wówczas, gdy nie zaciągnęliśmy kredytu na maksymalny w naszym banku okres spłaty. Jeśli wydłużeniu ulegnie okres kredytowania, nasza rata kredytu stanie się niższa.

Ponadto jeśli kredytobiorca wybrał spłatę kredytu w ratach malejących, może zamienić system spłaty na raty stałe. Wówczas jego rata również ulegnie obniżeniu, jednak należy pamiętać, że wówczas odsetki od kredytu będą wyższe, a więc wzrośnie ogólny koszt kredytu. Jednak spłacana co miesiąc rata kredytu nie będzie już takim obciążeniem.

Innym sposobem jest refinansowanie kredytu hipotecznego. W ciągu lat zmienia się sytuacja ekonomiczna w kraju, a co za tym idzie również i oferty kredytów hipotecznych. Kredyty hipoteczne zaciągane jeszcze parę lat temu, zwłaszcza w dobie kryzysu w 2009 roku znacznie różnią się od tych, które zaciągane są teraz. Kredytobiorca, który spłaca taki właśnie kredyt może zamienić go na kredyt tańszy i korzystniejszy. Na tym właśnie polega kredyt refinansowy. Pozwala ona na obniżenie raty kredytu nawet o 30%. Trzeba go jednak dokładnie przemyśleć, obliczyć, co nam się opłaca uwzględniając wszelkie koszty nowego kredytu.

Osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny we frankach i chcą obniżyć ratę kredytu powinny pomyśleć o jego przewalutowaniu. Może się bowiem okazać, że kredyt w innej walucie będzie korzystniejszą opcją. To również wymaga starannej analizy, ale warto poświęcić chwilę, aby rata kredytu nie była już takim obciążeniem.