Jak wybrać kredyt hipoteczny?

Jak wybrać kredyt hipoteczny?
11 marca
14:35 2015

Własne M to marzenie każdego wchodzącego w dorosłe życie człowieka. W dzisiejszych czasach najczęściej mieszkanie wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego, a to oznacza wieloletnie i wysokie zobowiązanie. Sprawdźmy, jak wybrać taki kredyt, by nie przepłacić.

Zanim zdecydujemy się na kredyt hipoteczny, powinniśmy dokładnie zastanowić się, jakiego mieszkania potrzebujemy, trzeba pomyśleć o jego metrażu, lokalizacji i funkcjonalności. Dzięki temu, będziemy mogli zorientować się, ile potrzeba gotówki na odpowiedni do naszych potrzeb lokal.

Oferty banków

Decydując się na kredyt hipoteczny, musimy poszukać odpowiedniej oferty i banku, który takiego zobowiązania nam udzieli. Przede wszystkim warto wybrać się do instytucji finansowej, w której posiadamy rachunek bankowy i z którą jesteśmy związani dłużej. Konsultant bankowy przedstawi nam ofertę, biorąc pod uwagę naszą zdolność kredytową.

Aby dowiedzieć się, czy propozycja tego banku jest konkurencyjna, warto sprawdzić także oferty innych instytucji finansowych. Dobrym rozwiązaniem jest wizyta u doradcy kredytowego. Korzystając z jego pomocy, będziemy mieli nawet kilkanaście propozycji do porównania. Można także użyć internetowej porównywarki kredytów.

Raty równe czy malejące?

Kredyt możemy spłacać w ramach jednej z dwóch opcji ratalnych: ratach równych lub malejących. Większość kredytobiorców decyduje się na jednakową wysokość comiesięcznej raty. Wybierając drugą opcję, czyli raty malejące, zapłacimy jednak mniej odsetek. Jest to związane z tym, że pod koniec kredytowania będziemy spłacali odsetki od mniejszej kwoty kredytu.

Kredyt walutowy czy w złotówkach?

Kredyty hipoteczne zaciągane są w złotówkach lub walucie obcej. Jednak ta pierwsza opcja jest obecnie dostępna tylko dla osób zarabiających w tej walucie. Przede wszystkim musimy liczyć się z tym, że procedura kredytowa w przypadku kredytu w złotówkach jest o wiele mniej skomplikowana niż ta obowiązująca podczas zaciągania kredytu w obcej walucie. Patrząc jednak na obecne kłopoty frankowiczów, lepiej chyba pozostać przy złotym.

Zaciągając kredyt hipoteczny, musimy się również zastanowić nad okresem kredytowania. Warto także zabezpieczyć się przed wypadkami losowymi, wykupując odpowiednią polisę ubezpieczeniową.