Koszty okołokredytowe, czyli nie tylko raty

26 października
06:22 2012

Gdy decydujemy się na kredyt, przede wszystkim zwracamy uwagę na to, jakiej wysokości ratę będziemy co miesiąc spłacać. Niestety, rata to nie wszystko. Na całość spłacanego przez nas kredytu wpływ mają również inne czynniki.

Koszty związane z kredytem to, oprócz comiesięcznej raty, również koszty związane z uruchomieniem kredytu, ale w trakcie trwania kredytu pojawić się mogą także dodatkowe opłaty. Mogą, ale nie oznacza, że muszą. Obok swojej marży, bank często pobiera prowizję za udzielenie kredytu. Może także z niej zrezygnować zupełnie lub zaproponować, że jeśli skorzystasz z jakiegoś innego produktu lub oferty banku, to nie będziesz musiał jej płacić. W przypadku kredytów hipotecznych bank może sobie policzyć również za wycenę nieruchomości, na którą zaciągany jest kredyt.

Ubezpieczenie kredytu

W ofertach kredytowych coraz częściej pojawia się ubezpieczenie kredytu. Prawie każdy bank nalicza ubezpieczenie pomostowe. Jest to ubezpieczenie, które płacimy bankowi do momentu dostarczenia bankowi odpisu Księgi Wieczystej z wpisaną na jego rzecz hipoteką.

Ubezpieczenie kredytu to również ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Niektóre banki wymagają, aby przyszli kredytobiorcy posiadali jakąś część wartości nieruchomości, na którą chcą zaciągnąć kredyt. Najczęściej jest to 15-20%. Ponadto często wymagane jest również ubezpieczenie kredytowanej nieruchomości. Za taką polisę zazwyczaj płacimy raz w roku.

Inne możliwe opłaty, które banki mogą wprowadzić podczas trwania kredytu, to również opłata za jego wcześniejszą spłatę.

Ważne jest zatem przeczytanie wszystkiego, co związane jest z daną ofertą kredytową, jak i dokładne przeanalizowanie późniejszej umowy kredytowej. Może się bowiem okazać, że tam gdzie korzystne jest oprocentowanie kredytu, pojawia się dużo dodatkowych opłat.