Kredyt hipoteczny – jak się do niego zabrać?

05 grudnia
02:26 2012

Kredyt hipoteczny to bardzo ważna decyzja życiowa, bo zazwyczaj okres spłaty w przypadku takiego kredytu wynosi do kilkudziesięciu lat. Jednakże tyle ofert kredytów, ile banków. Jak zatem porównać je wszystkie jak najszybciej, jak najdokładniej i jeszcze mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko, aby wybrać ten najlepszy nas?

To co powinieneś zrobić na wstępie to obliczenie swojej zdolności kredytowej. To ważne, abyś ją sobie zbadał, bo dzięki temu unikniesz rozczarowania później, gdy już znajdziesz ofertę kredytu dla siebie, a od banku usłyszysz, że nie dostaniesz kredytu, bo Cię na niego nie stać.

W internecie znajdziesz wiele kalkulatorów zdolności kredytowej, których wynik przynajmniej wstępnie pozwoli określić, jaką maksymalną kwotę kredytu możesz uzyskać. Nie ma możliwości, żebyś sam skontaktował się nawet z kilkunastoma największymi bankami w Polsce i poprosił o wykonanie symulacji kredytu. A nawet jeśli udałoby Ci się to zrobić, zajęło by to mnóstwo czasu i byłoby po prostu jego stratą. Musisz chociaż częściowo wyselekcjonować oferty dla siebie.

Jak to zrobić?

Symulacja kredytu możliwa jest do wykonania online. W internecie znajdziesz kalkulatory kredytów hipotecznych oraz porównywarki. Już samo wpisanie w kalkulator swoich kryteriów wyboru kredytu pozwoli na posegregowanie ofert dla Ciebie. Banki powiem często wprowadzają różnego rodzaju ograniczenia w swoich ofertach, jak na przykład maksymalny wiek kredytobiorcy, obowiązek posiadania wkładu własnego na jakimś określonym poziomie bądź też nie udzielają kredytu hipotecznego w obcej walucie.

Jeśli jednak nie czujesz się sprawny w posługiwaniu Internetem, zawsze możesz skontaktować się z doradcą kredytowym. Doradcy z dużych firm, jak: Comperia, Open Finance czy Expander za swoje usługi nie pobierają od przyszłego kredytobiorcy pieniędzy.

Symulacja kredytu wykonana przez nich jest takim samym wyliczeniem kosztów kredytu, jakie robią doradcy w bankach.