Kredyty hipoteczne – pierwsze prognozy na koniec roku

17 września
09:30 2012

Kredyt hipoteczny to wciąż najbardziej popularny produkt finansowy, oferowany niemalże przez każdy bank. Jego popularność wynika przede wszystkim z faktu, że w obecnych czasach niewiele osób jest stać na kupno mieszkania za gotówkę.

Dla wielu polskich rodzin kredyt hipoteczny to jedyna możliwość na własne cztery ściany. Mimo, iż polska gospodarka rośnie w siłę, nie odczuwają tego obywatele. Więcej wydajemy na podstawowe zaopatrzenie w żywność, energię, wodę czy paliwo. Sytuację tę pogarszają ponadto wysokie podatki. Stąd też coraz więcej Polaków ma problemy ze spłatą zaciągniętych zobowiązań finansowych.

To z kolei powoduje, iż banki coraz rygorystyczniej zaostrzają warunki przyznawanie kredytów, zwłaszcza, jeśli chodzi o kredyty długoterminowe, jak kredyt na dom czy mieszkanie. A skoro tak trudno jest o kredyty mieszkaniowe to nic dziwnego, że ceny mieszkań stale spadają. Nadal funkcjonuje w niezmienionej szacie rekomendacja T, która niestety również przyczyniła się do wyhamowania na rynku kredytowym.

W tym roku ceny mieszkań spadły w stosunku do roku ubiegłego o ponad 8 proc. i nadal spadają. Pamiętajmy też, że tylko do końca tego roku funkcjonuje program rządowy „Rodzina na Swoim”. Należy więc spodziewać się, że po wygaszeniu tego programu wskaźniki będą jeszcze gorsze dla tego rynku. „Rodzina na Swoim” jest programem bardzo pomocnym – przy kupnie 50 metrowego mieszkania dopłaty sięgają nawet 70-80 tys. złotych.

Program potrwa jeszcze tylko do końca roku, dlatego wszyscy, którzy zamierzają z niego korzystać, powinni się pospieszyć.