Księga wieczysta. Dlaczego jest tak ważna?

26 lutego
23:40 2013

Obojętnie czy planujesz kupić nieruchomość z rynku pierwotnego czy wtórnego, powinieneś wiedzieć, czym jest księga wieczysta oraz jakie informacje zawiera.

Księgę wieczystą, a ściśle jest prowadzenie, reguluje ustawa o księgach wieczystych. Każda nieruchomość – dom, mieszkanie, działka – musi posiadać swoją księgę wieczystą, bowiem ona właśnie jest dokumentem ustalającym stan prawny tej nieruchomości. Księga taka zawiera także całą prawną historię nieruchomości, czyli określa, jak zmieniał jej stan prawny, w tym między innymi obciążenie hipoteką. Zgodnie z ustawą zakłada się dla nieruchomości, które jej nie mają, których księgi wieczyste zaginęły lub zostały zniszczone. Informacje, które znajdują się w księdze wieczystej są wiążące – na ich podstawie dokonuje się czynności prawnych, np. kupna/sprzedaży nieruchomości czy ustanowienia hipoteki dla zabezpieczenia kredytu.

Dlatego osoba, która planuje kupno mieszkania czy domu z rynku wtórnego przede wszystkim powinna zainteresować się właśnie księgą wieczystą wybranej przez siebie nieruchomości. Z niej bowiem dowie się, czy planowany zakup nie jest obciążony jakąś hipoteką. Jeśli bowiem tak jest, wierzyciel może dochodzić swoich praw na obciążonym mieszkaniu niezależnie od tego, czyją własnością się ono stało.

Obecnie dzięki internetowi księgi wieczyste są ogólnodostępne, a ich sprawdzenie wymaga jedynie znajomości numeru elektronicznej księgi wieczystej. Księga wieczysta online zapewnia bezpośredni wgląd do elektronicznych wersji ksiąg. Księga wieczysta pełni bardzo ważną rolę w sytuacji, gdy inny jest zatwierdzony w niej stan prawny nieruchomości a inny stan rzeczywisty. Wówczas zgodnie z ustawą wszelkie niezgodności rozstrzygane są na korzyść osoby, która według księgi wieczystej ma prawo własności lub inne prawo rzeczowe do danej nieruchomości.