Kupujesz mieszkanie z MdM? Garaż opłacisz z drugiego kredytu

Kupujesz mieszkanie z MdM? Garaż opłacisz z drugiego kredytu
21 sierpnia
10:18 2014

Mieszkanie dla Młodych, czyli MdM, to rządowy program, który służy dofinansowaniu kredytów dla młodych rodzin i małżeństw.

Rząd przygotował bardzo efektywny i praktyczny program dofinansowania do kredytów hipotecznych, który nosi nazwę „Mieszkanie dla Młodych” (MdM). Program pozwala singlom oraz małżeństwom na uzyskanie dofinansowania do kredytu hipotecznego zaciągniętego w jednym z banków komercyjnych. Dofinansowanie może wynieść nawet 15 proc. wartości powierzchni mieszkaniowej zakupowanej nieruchomości (dopłata przysługuje do maksymalnie 50 m.kw.).

Podstawowym warunkiem uczestniczenia w programie jest nieprzekroczenie 35 roku życia. Co ważne, do udziału w programie MdM kwalifikują się nie tylko małżeństwa, ale także osoby samotne. W przypadku małżeństw wystarczy, aby przynajmniej jeden z małżonków miał nie więcej niż 35 lat w chwili podpisania umowy kredytowej i to wystarcza. W programie zastosowano wiele ograniczeń, które wyeliminują nieprzepisowe wykorzystanie dotacji. Dotyczą one przede wszystkim prawa własności. Jeśli posiadamy już jakieś mieszkanie albo jeśli takowe mieliśmy w przeszłości, to jesteśmy wykluczeni z udziału w programie MdM. Najważniejsze jest więc to, aby kredyt hipoteczny, który chcemy teraz zaciągnąć, był naszym pierwszym kredytem mieszkaniowym. Gdzie znajdziemy preferencyjne kredyty hipoteczne z dopłatą Banku Gospodarstwa Krajowego? Obecnie umowy z tą instytucją posiadają m.in. banki Pekao S.A., Getin Noble Bank, SGB Bank, BOŚ Bank, Alior Bank, BPS, a także PKO BP.

Wysokość dopłaty do kredytu jest uzależniona od wielkości rodziny. Na największą pomoc mogą liczyć rodziny z co najmniej dwójką dzieci. Dodatkowo jeśli trzecie lub kolejne dziecko urodzi się w ciągu pierwszych pięciu lat obowiązywania umowy, to rodzina może liczyć na dodatkową pomoc w postaci kolejnych 5 proc. z przeznaczeniem na wcześniejszą spłatę części kredytu.

W kontekście programu „Mieszkanie dla Młodych” należy poruszyć jedną istotną kwestię – dotyczącą kupna garażu, miejsca parkingowego lub innego obiektu zewnętrznego wobec mieszkania. Jeżeli decydujemy się na finansowanie nowego mieszkania poprzez preferencyjny kredyt, to nie będziemy mieli możliwości kupienia przy okazji miejsca parkingowego lub garażu. Kredyt z dofinansowaniem z Banku Gospodarstwa Krajowego może być przeznaczony tylko i wyłącznie na lokal mieszkalny. W związku z tym osoby, którym zależy na posiadaniu przy okazji garażu, powinny postarać się o inny kredyt lub nabyć miejsce parkingowe za gotówkę.