Z końcem tego roku wygasa „Rodzina na Swoim” – cieszący się sporą popularnością program kredytu z rządowymi dopłatami. W połowie października przedstawiony został projekt nowej ustawy – programu „Mieszkanie dla młodych”. Czym ten różni się od poprzedniego i dla kogo będzie korzystniejszy?
Podobnie jak kredyt Rodzina na swoim, tak i program „Mieszkanie dla młodych” przeznaczone jest dla rodzin i singli do 35 roku życia. Również w nim powierzchnia mieszkania ograniczona jest do 75 m2. Jednakże na tym kończą się podobieństwa – kwestia dopłaty do kredytu jest zupełnie inna.
Przypomnijmy, że kredyt Rodzina na Swoim zakładał dopłaty do pięćdziesięciu procent wysokości odsetek przez pierwsze osiem lat spłaty. Zgodnie założeniami w programie „Mieszkanie dla młodych” każda rodzina ma otrzymać jednorazową dopłatę do kredytu w wysokości 10 proc. wartości kredytu, liczonego według wskaźnika równego wartości metra odtworzeniowego w danym województwie. Jeśli rodzina ta będzie miała dziecko lub dzieci, to dostanie dodatkowe 5 proc. Jeżeli w ciągu 5 lat w rodzinie tej pojawi się następne dziecko – dostanie ona kolejne 5 proc.
Ponadto zasadniczą różnicą w obu programach jest również fakt, że nowym programem objęte będą tylko mieszkania z rynku pierwotnego. Przy pierwszym porównaniu obu programów widać, że w programie „Mieszkanie dla młodych” wsparcie finansowe jest mniejsze, jednakże jest to zdecydowanie program prorodzinny, na którym zdecydowanie najbardziej skorzystają rodziny wielodzietne.
Dużym minusem natomiast jest ograniczenie do rynku pierwotnego oraz wyłączenie domów. Na tym z całą pewnością skorzystają deweloperzy, a stracą rodziny z małych miast, gdzie rynek deweloperski nie jest zbyt rozwinięty lub nie ma go wcale. A to przekreśla ich możliwości skorzystania z programu.
Planowo program „Mieszkanie dla młodych” ma być wprowadzony najpóźniej do końca 2014 roku.