Ocena zdolności kredytowej, czyli na co patrzą banki

24 października
09:36 2012

Wysokie stopy procentowe, wprowadzenie rekomendacji S, a wraz z nią zaostrzenie przez banki wymogów stawianych przyszłym kredytobiorcom – wszystko to powoduje, że zdolność kredytowa przeciętnego Polaka maleje. Co za tym idzie – zmniejsza się maksymalna kwota kredytu, o którą możemy się ubiegać.

Zdolność kredytowa i jej ocena to podstawowy parametr, jakim kierują się banki przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu jakiegokolwiek kredytu czy udzieleniu pożyczki. Jest to pierwszy i podstawowy etap, którego nie da się uniknąć. Warto więc sprawdzić swoją zdolność kredytową przed pójściem do banku, a nawet postarać się o nią zadbać. Zdolność kredytowa, czyli ile bank może nam pożyczyć, abyśmy byli w stanie mu oddać.

Na co bank zwraca uwagę przy ocenie zdolności kredytowej?

Przede wszystkim na Twoje dochody oraz sposób ich otrzymywania – tu więc ważne będą zarówno ich wysokość, terminowość (regularność) i sposób ich uzyskiwania (rodzaj umowy). Ważne tutaj będzie – czy jesteś singlem, czy też masz na utrzymaniu rodzinę, a jeśli tak, to z ilu osób się ona składa. Banki patrzą na rodzaj prowadzonego gospodarstwa dwojako – pod względem wysokości łącznych dochodów, które dom uzyskuje, ale też ważne jest dla nich ogólna suma wydatków, m.in. czynsz, opłaty, inne spłacane kredyty. W przypadku osoby żyjącej samotnie bank zwróci też na pewno uwagę np. na to, czy płaci ona alimenty.

Musisz również być gotowy na to, że bank sprawdzi Twoją dotychczasową historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. To, jak spłacałeś swoje dotychczasowe zobowiązania, czy robiłeś to regularnie i w wyznaczonych terminach – buduje Twoją wiarygodność kredytową w oczach banku. Co więcej – dobra historia kredytowa jest w naszym przypadku korzystniejszym rozwiązaniem niż jej brak. Czasami warto więc wziąć niewielki kredyt gotówkowy czy pożyczkę i spłacać je terminowo, aby zbudować swoją wiarygodność kredytową.