Od czego zacząć poszukiwania kredytu?

Od czego zacząć poszukiwania kredytu?

05 listopada
01:46 2012

Jeśli już zacząłeś szukać odpowiedniej dla siebie oferty kredytu hipotecznego, to pewnie zauważyłeś, że ofert do przeanalizowania jest mnóstwo. Jak zatem dokonać tej analizy jak najszybciej i jak najbardziej szczegółowo?

Przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na parę pytań: Jakiej kwoty potrzebujesz, aby zapłacić za wymarzone mieszkanie? Jeśli jest to mieszkanie z rynku pierwotnego koniecznie do tej kwoty dolicz średni koszt wykończenia takiego mieszkania. Jest to ważne, bowiem często zdarza się, że jeśli wszystkie swoje oszczędności przyszły kredytobiorca wpłacił, obok pieniędzy uzyskanych z banku jako wkład własny, na poczet ceny mieszkania, nie ma za co wykończyć mieszkania. Nie może się wprowadzić, często dalej wynajmuje dotychczasowy lokal, płaci juz czynsz za odebrane od dewelopera mieszkanie, upragniona przeprowadzka się opóźnia, a koszty rosną.

Dlatego następnym etapem jest obliczenie: ile mam posiadanych oszczędność i ile z tego mogę wpłacić jako wkład własny? Musisz przy tym zastanowić się, co będzie dla Ciebie korzystniejsze – banki zazwyczaj pobierają ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, jeśli nie przekroczył on 20 proc. wartości nieruchomości.

Następnie musisz zdecydować, jak wygodniej będzie Ci spłacać zaciągnięty kredyt – w ratach stałych czy malejących? Rata stała jest ratą równą, niezmienną w całym okresie kredytowania, a raty malejące to takie, które z upływam czasu są coraz mniejsze.

No i waluta. Banki co prawa obecnie rzadko udzielają kredytów mieszkaniowych w obcej walucie, to jednak takie oferty można niekiedy spotkać. Zatem odpowiedz sobie na pytania: W jakiej walucie wygodniej będzie Ci spłacać kredyt i która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza?

Jeśli już znasz odpowiedzi na te pytania, wystarczy wpisać te dane w kalkulator kredytów hipotecznych. W internecie dostępnych jest ich wiele. U nas znajdziesz go tutaj Kalkulator kredytu na zakup mieszkania.

Po wpisaniu danych kalkulator kredytów hipotecznych pokaże Ci oferty spełniające Twoje wymagania. Możesz je posortować zależnie od wysokości raty, oprocentowania kredytu, prowizji banku czy nawet wymaganej wysokości wkładu własnego.

A więc… poszukiwania najlepszego kredytu hipotecznego czas zacząć!