Oprocentowanie kredytu, marża… Na co jeszcze zwrócić uwagę w ofercie kredytowej?

26 września
11:46 2012

Oprocentowanie kredytu to z pewnością najważniejszy element zadłużenia, na podstawie którego decydujemy się na konkretną ofertę bankową. Jednak nie powinniśmy się kierować tylko nim, bowiem na wysokość kosztów zadłużenia wpływają jeszcze inne czynniki.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego jest ważne, jednak decydując się na konkretny kredyt, a zwłaszcza kredyt hipoteczny, miejmy na uwadze również inne koszty, jakimi są: marża czy ubezpieczenie kredytu. Banki bardzo często oferują nam niskie, promocyjne oprocentowanie, jednak niekiedy pod takimi ofertami kryją się tzw. haczyki, które polegają na zwiększaniu innych kosztów kredytu.

Przy niskim oprocentowaniu może wystąpić wysoka marża kredytu. Taką zależność można zauważyć głównie w ofertach kredytów hipotecznych. Należy również zaznaczyć, że oprocentowanie kredytów hipotecznych ustalane jest na podstawie aktualnej stopy referencyjnej, natomiast marżę banki ustalają samodzielnie, zatem może się ona w kilku bankach znacznie od siebie różnic.

Poza oprocentowaniem kredytu hipotecznego i marżą w dzisiejszych czasach musimy się również liczyć z kosztami jego ubezpieczenia. W większości przypadków jeśli nie chcemy płacić dodatkowych kosztów oraz uważamy, że ubezpieczenie kredytu nie jest nam potrzebne, możemy z niego po prostu zrezygnować. Warto jest się zastanowić czy ubezpieczenie kredytu niskich zadłużeń takich jak raty za meble czy za sprzęt agd jest dla nas niezbędne. Rezygnacja z ubezpieczenia znacznie zmniejsza bowiem  koszty zadłużenia. Niemniej jednak, jeśli staramy się o przyznanie kredytu hipotecznego odmówienie wykupienia pełnego pakietu ubezpieczeń może równać się z negatywną decyzją o przyznanie kredytu.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego nie powinno być jedynym składnikiem zadłużenia, który powinien decydować o wyborze oferty bankowej. Warto przeanalizować wszystkie elementy, które później będą miały nie tylko wpływ na wysokość naszej raty, ale i na koszty około kredytowe, które przyjdzie nam zapłacić.