Oprocentowanie stałe i zmienne

25 marca
10:20 2013

Wśród kilku podziałów lokat wyróżnia się ten ze względu na sposób oprocentowania. Jest on bardzo ważny, ponieważ decyduje o wysokości zysków, na jakie możemy liczyć odkładając pieniądze na lokacie.

Oprocentowanie stałe, którego poziom jest ustalany w dniu otwarcia, nie zmienia się przez cały okres trwania naszej lokaty. Jest to bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy istnieje ryzyko pogorszenia się sytuacji gospodarczej kraju. Natomiast w przeciwnym wypadku może się okazać iż jest ono niższe niż aktualne oprocentowanie lokat bądź obowiązujący poziom inflacji.

Alternatywą jest oprocentowanie zmienne, którego poziom uzależniony jest od wielu różnych czynników. Jego zastosowanie pozwala wypracowywać zyski dostosowane do sytuacji zewnętrznej. Wówczas w przypadku poprawy warunków możemy liczyć na lepsze wyniki, jednak w razie negatywnych zmian poziom naszych zysków może zmaleć. Oprocentowanie zmienne jest stosowane w przypadku lokat długookresowych, trwających na przykład więcej niż jeden rok.

Na rynku znajduje się mnóstwo ofert z obiema formami oprocentowania. Wybór najlepszej zależy od indywidualnych potrzeb klienta.