Rodzina na Swoim – podsumowanie programu

13 września
10:29 2012

Jeszcze tylko niecałe 4 miesiące zostały dla osób, które chcą skorzystać z dopłat do kredytów hipotecznych w ramach programu Rodzina na Swoim.

Ostatnie wnioski na kredyt dopłatą rządową przyjmowane będą ostatniego dnia tego roku. Program Rodzina na Swoim wprowadzony został na podstawie Ustawy z dnia 8 września 2006 roku o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Z roku na rok z dopłat do odsetek od kredytu preferencyjnego korzystało coraz więcej Polaków. Wydaje się, że jego popularność rosła, odkąd banki zaczęły zaostrzać wymagania stawiane przyszłym kredytobiorcom.

Program Rodzina na Swoim też zmieniał się znacznie w okresie jego trwania. Początkowo przeznaczony był tylko dla rodzin, osoby samotne nie mogły starać się o taki kredyt, chyba że wychowywały samotnie dziecko. Dopiero późniejsze zmiany w ustawie wprowadziły tę korzystną dla singli opcję. Zmiana ta była bardzo rewolucyjna, zważywszy na fakt, że banki są bardzo ostrożne w udzielaniu kredytów osobom samotnym.

Z punktu widzenia banku, jeżeli w rodzinie jedna osoba traci pracę, druga pracuje i kredyt można spłacać. Jeżeli natomiast osoba samotna traci pracę, teoretycznie, a często i w praktyce – nie jest w stanie spłacać wziętego w banku kredytu. Za minus programu można uznać ograniczenie wieku – zarówno singiel, jak i młodszy ze współmałżonków nie może mieć ukończonego 35 roku życia.

W programie wprowadzano też wiele niekorzystnych zmian, związanych przede wszystkim z ograniczaniem ceny za m2, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Na chwilę obecną z powodu wprowadzonych limitów cenowych kupno mieszkania na rynku wtórnym w programie jest w zasadzie niemożliwe. Obecnie banki udzielają tylko jedną trzecią z liczby pożyczek w ramach Rodziny na Swoim, które były przyznawane w czasie szczytu koniunktury na rynku.

Od przyszłego roku program Rodzina na Swoim nie będzie już działał, ale pojawi się nowy program dopłat do kredytów hipotecznych umożliwiający uzyskanie dofinansowania do nieruchomości, która spełni określone standardy energetyczne.