Rozważasz zaciągnięcie kredytu? Może warto poczekać
Spis treści
Wbrew oczekiwaniom rynku nie doszło do obniżenia stóp procentowych. Jeśli rozważasz zaciągnięcie teraz kredytu na długi termin – zastanów się, czy nie warto poczekać.
Wrześniowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie zaskoczyła wszystkich. Tym bardziej, że banki zdążyły już obniżyć wskaźniki WIBOR. Spadek ten wyniósł 0,15%. Wobec tej niespodziewanej decyzji rynek prognozuje październikową obniżkę stóp. Z całą pewnością na obniżkę tę czekają spłacający kredyty hipoteczne, a także ci, którzy rozważają zaciągnięcie kredytu.
Co to w praktyce oznacza dla starających się o kredyty hipoteczne na zakup mieszkania?
Przede wszystkim wzrost zdolności kredytowej, a więc i wyższe kwoty kredytów. Być może w związku z tym warto jeszcze poczekać z zakupem własnego „M”. Ceny mieszkań wciąż spadają, co również może stanowić powód do odłożenia momentu zaciągnięcia kredytu na później. I wreszcie po trzecie – warto również poczekać ze staraniem się o kredyt hipoteczny, ponieważ banki zapowiadają złagodzenie polityki kredytowej.
Czasu jednak z pewnością nie mają ci, którzy chcą kupić mieszkanie objęte rządowym programem dopłat. Rodzina na Swoim potrwa jeszcze tylko do końca roku, a i mieszkań, które spełniają wymogi programu jest coraz mniej.
Przy staraniach się o jakikolwiek kredyt najważniejsza jest jego cena, na którą składa się oprocentowanie kredytu i marża banku. Przy kredytach hipotecznych zwłaszcza, ponieważ z reguły są to kredyty udzielane na bardzo długie terminy. Według analityków na chwilę obecną najkorzystniejsze oferty kredytów hipotecznych mają takie banki jak: Alior Bank, BZ WBK, Citi Handlowy oraz PKO BP.
Pamiętajmy jednak, że są to wyliczenia przybliżone. Ofertę kredytową należy uzgodnić z bankiem, uwzględniając przede wszyystkim rzeczywisty koszt kredytu.
Ważne jest przeanalizowanie wszystkich szczegółów oferty
Coś, co wydaje się być dużym plusem oferty, może jedynie nieznacznie zmniejszyć koszt kredytu. Bądź też sprawić, że koszty dodatkowe okażą sie wyższe niż zakładaliśmy.
Dla analizy – oferta Alior Banku, która w chwili obecnej wydaje się najlepszą ofertą dla starających się o kredyty hipoteczne. Jeżeli więc ktoś zdecyduje się na kredyt hipoteczny w tym banku może liczyć na dość niskie oprocentowanie rzeczywiste w wysokości 7,50%, bank nie pobiera prowizji, marżę bank ten ustanowił na 1,1%, a wkład własny na 14%. I powiedzmy, że są to zalety tej oferty, ale są też i minusy, takie chociażby jak ubezpieczenie na życie, którego miesięczny koszt to nie mniej i nie więcej jak 480 złotych płatne z góry za 5 lat. Generalnie suma kosztów przyznania kredytu w Alior Bank sięga 10 tysięcy złotych.