Tani kredyt hipoteczny, czyli jaki?

Tani kredyt hipoteczny, czyli jaki?
06 września
12:19 2013

Prawda jest taka że wybierając najkorzystniejszy dla siebie kredyt staramy się patrzeć na ten problem przez pryzmat jego oprocentowania i tak jest z każdym kredytem poczynając od zwykłego kredytu konsumpcyjnego na kredycie hipotecznym kończąc.

Zajmijmy się jednak kredytem hipotecznym ponieważ jest to bardzo ważny, jeżeli nie najważniejszy dla nas kredyt. A to dlatego, że za kredyty hipoteczne kupujemy mieszkania i budujemy domy, a to są chyba nasze priorytety życiowe. Nie ulega wątpliwości że każdy ze starających się o kredyt hipoteczny chciałby aby jego kredyt był jak najtańszy, tylko czy w obecnych warunkach można jeszcze znaleźć na rynku tani kredyt hipoteczny skoro praktycznie banki nie udzielają już kredytów walutowych a poza tym obecnie kredyty w polskiej walucie są już tańszymi kredytami od na przykład kredytów w euro.

Oferta kredytów hipotecznych jest bardzo bogata więc jak wybierać aby nasz kredyt był jak najkorzystniejszy? Z pewnością najbardziej liczą się koszty ponieważ nie ma co ukrywać że najczęściej o wyborze kredytu decydują koszty, a dopiero później starający się o kredyty hipoteczne patrzą na warunki kredytowania.

Oczywiście ważne jest oprocentowanie kredytu hipotecznego, ale musimy pamiętać że nie tylko oprocentowanie wpływa na koszt kredytu ale również wszelkie opłaty bankowe, marża prowizja oraz ubezpieczenie kredytu. Owszem oprocentowanie kredytu hipotecznego jest bardzo ważnym elementem kosztów ale ostatecznie liczy się rzeczywisty koszt kredytu a nie jedynie oprocentowanie. Warto też zwrócić uwagę na to czy oprocentowanie kredytu hipotecznego jest stale czy zmienne.

Dlaczego? Ponieważ przy stałym oprocentowaniu możemy zaplanować w naszym budżecie rodzinnym stałą kwotę pieniędzy na ratę kredytu, Przy zmiennym oprocentowaniu już tego zrobić nie możemy ponieważ w dużej mierze wysokość oprocentowania uzależniona jest od Rady Polityki Pieniężnej która obniża lub podwyższa stopy procentowe oraz od samych banków.

Bardzo istotny jest również wkład własny. Jeżeli mamy wkład własny i to najlepiej jak największy to banki bardziej łaskawym okiem patrzą na takich starających się o kredyty hipoteczne. Najwięcej jednak ze starających się o kredyty hipoteczne wkładów własnych nie posiada i teraz, kiedy jeszcze nie weszła w życie nowelizacja rekomendacji S brakujący wkład własny można ubezpieczyć, ponieważ później już tego zrobić nie będzie można. Tani kredyt hipoteczny? Oczywiście tanich kredytów hipotecznych już dawno nie ma ale można zmniejszyć jego koszty dokonując szczegółowej analizy ofert bankowych albo zaufać doradcom finansowym.

Póki co najtańsze kredyty hipoteczne można dostać w bankach PKO BP, BGŻ, BZ WBK, jednakże oferty się zmieniają więc należy stale śledzić ten rynek.