Spis treści
Decyzja o kredycie hipotecznym dla wielu z nas będzie pewnie jedną z najważniejszych decyzji finansowych w życiu. Jest to bowiem zobowiązanie, które zostaje z nami przez wiele lat.
Konsekwencje nieprzemyślanego wyboru kredytu hipotecznego możemy odczuć bardzo boleśnie „po kieszeni”, co często jest powodem bardzo poważnych zawirowań finansowych w życiu. Warto więc zrobić maksymalnie, co się da, aby zminimalizować ryzyko z ewentualnym brakiem środków na spłatę kredytu. Tymczasem, jak dowodzą badania, wciąż wielu z nas popełnia podstawowe błędy przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Poznaj je, aby móc ich uniknąć.
Nie tylko rata kredytu
Wiele osób porównując kredyty hipoteczne bierze pod uwagę jedynie ratę kredytu. Niestety, rata kredytu to nie wszystko, co przyjdzie nam zapłacić zaciągając kredyt. Na jego koszty składają się bowiem inne opłaty, takie jak: ubezpieczenie kredytu, prowizja banku, ubezpieczenie pomostowe czy ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Nie każdy bank je pobierają, ale należy liczyć się z tym, że często opłaty te znacznie podwyższają cenę kredytu.
Ponadto rata kredytu hipotecznego jest zmienna, zależy bowiem od wysokości stóp procentowych w Polsce. Im są one wyższe, tym wyższe oprocentowanie kredytu hipotecznego. Banki mogą zatem przedstawić jedynie prognozowane wysokości spłacanych przez Ciebie rat, gdyż nie wiedzą jak w przyszłości będzie się kształtował poziom stóp procentowych.
Uporządkuj sprawy finansowe
Drugim dość częstym błędem jest nie zdawanie sobie sprawy z tego, że drobne zobowiązania finansowe, takie jak: raty za sprzęt, samochód, limit na karcie kredytowej czy debet na koncie osobistym, skutecznie obniżają zdolność kredytową. W efekcie może się okazać, że bank nie przyzna nam kwoty kredytu, w takiej wysokości, o jaką się ubiegamy. Zatem bardzo ważne jest, aby przed zaciągnięciem kredytu uporządkować swoje sprawy finansowe.
Odpowiednie porównanie ofert kredytowych
Trzecia bardzo ważna rzecz – porównujmy oferty. To, że jeden bank zaoferuje nam zerowa prowizję za udzielenie kredytu, nie oznacza wcale, ze oferta ta będzie dla nas najlepsza. Porównania ofert powinniśmy dokonywać na podstawie wskaźnika RRSO (Rocznej Rzeczywistej Stopy Oprocentowania). Tylko ono bowiem uwzględnia wszystkie koszty kredytu.