Poszukiwania korzystnego kredytu hipotecznego to niełatwa sprawa. Najpierw czeka nas przeglądanie ofert, porównywanie ich parametrów, analiza kosztów. Jeśli już wybierzemy sobie ofertę, która wydaje nam się najkorzystniejsza, czeka nas wizyta w banku.
Co należy wiedzieć wcześniej, o co pytać i jak się do niej przygotować? Podpowiadamy w artykule.
Podstawa to ocena zdolności kredytowej. Zdolność kredytowa to zdolność danej osoby do spłaty kredytu, czyli pożyczonej kwoty wraz z odsetkami, w danym okresie czasu. Obecnie wszystkie banki sprawdzają, czy posiadana przez potencjalnego kredytobiorcę zdolność kredytowa pozwala mu na spłatę kredytu jedynie w czasie 25 lat. Takie są zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego.
Wyliczenie zdolności pozwoli Ci na określenie, czy stać Cię na zaciągnięcie kredytu na mieszkanie w takiej właśnie wysokości, w jakiej chcesz go zaciągnąć. Do jej wyliczenia posłużą Ci dostępne w internecie kalkulatory zdolności kredytowej. Pamiętaj jednak, że są to obliczenie szacunkowe i każdy bank może oceniać Twoją zdolność trochę inaczej. Do wizyty w banku taka jednak ocena absolutnie Ci wystarczy.
O co pytać w banku?
Przede wszystkim o wysokość oprocentowania kredytu, marży banku oraz prowizji. Te czynniki decydują o faktycznych kosztach kredytu. Nawet jeśli wstępnie je znasz (z reklamy, oferty itp.) koniecznie upewnij się, czy takie właśnie są i czy ich wysokość nie jest uzależniona od jakiś jeszcze dodatkowych opłat. Wysokość marży czy prowizji, z więc zysków banku, można negocjować. Zapytaj, czy można je obniżyć.
Wiele banków proponuje bowiem obniżenie marży, jeśli klient skorzysta jeszcze z jakiegoś innego produktu banku. A obniżenie marży będzie skutkowało następnie niższą rata kredytu. Podczas rozmowy z doradcą bankowym pytaj o wszystkie możliwe koszty kredytu, ubezpieczenia, opłaty dodatkowe itd. Doradca ma bowiem obowiązek rzetelnie Ci je przedstawić i wyjaśnić wszelkie wątpliwości.