Wizyta w banku. Jak się do niej przygotować?

18 marca
09:19 2013

Poszukiwania korzystnego kredytu hipotecznego to niełatwa sprawa. Najpierw czeka nas przeglądanie ofert, porównywanie ich parametrów, analiza kosztów. Jeśli już wybierzemy sobie ofertę, która wydaje nam się najkorzystniejsza, czeka nas wizyta w banku.

Co należy wiedzieć wcześniej, o co pytać i jak się do niej przygotować? Podpowiadamy w artykule.

Podstawa to ocena zdolności kredytowej. Zdolność kredytowa to zdolność danej osoby do spłaty kredytu, czyli pożyczonej kwoty wraz z odsetkami, w danym okresie czasu. Obecnie wszystkie banki sprawdzają, czy posiadana przez potencjalnego kredytobiorcę zdolność kredytowa pozwala mu na spłatę kredytu jedynie w czasie 25 lat. Takie są zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego.

Wyliczenie zdolności pozwoli Ci na określenie, czy stać Cię na zaciągnięcie kredytu na mieszkanie w takiej właśnie wysokości, w jakiej chcesz go zaciągnąć. Do jej wyliczenia posłużą Ci dostępne w internecie kalkulatory zdolności kredytowej. Pamiętaj jednak, że są to obliczenie szacunkowe i każdy bank może oceniać Twoją zdolność trochę inaczej. Do wizyty w banku taka jednak ocena absolutnie Ci wystarczy.

O co pytać w banku?

Przede wszystkim o wysokość oprocentowania kredytu, marży banku oraz prowizji. Te czynniki decydują o faktycznych kosztach kredytu. Nawet jeśli wstępnie je znasz (z reklamy, oferty itp.) koniecznie upewnij się, czy takie właśnie są i czy ich wysokość nie jest uzależniona od jakiś jeszcze dodatkowych opłat. Wysokość marży czy prowizji, z więc zysków banku, można negocjować. Zapytaj, czy można je obniżyć.

Wiele banków proponuje bowiem obniżenie marży, jeśli klient skorzysta jeszcze z jakiegoś innego produktu banku. A obniżenie marży będzie skutkowało następnie niższą rata kredytu. Podczas rozmowy z doradcą bankowym pytaj o wszystkie możliwe koszty kredytu, ubezpieczenia, opłaty dodatkowe itd. Doradca ma bowiem obowiązek rzetelnie Ci je przedstawić i wyjaśnić wszelkie wątpliwości.